Francuska Legia Cudzoziemska

Forum dla ludzi,którzy byli w Legi oraz zainteresowanych Legią.

  • Index
  •  » Artykuły
  •  » Umiejętności bojowe legii cudzoziemskiej owiane są legendą....

#1 2010-10-15 09:44:51

mario9406

Administrator

Zarejestrowany: 2010-10-03
Posty: 9
Punktów :   

Umiejętności bojowe legii cudzoziemskiej owiane są legendą....

Umiejętności bojowe legii cudzoziemskiej owiane są legendą. Poziom wyszkolenia byłych żołnierzy legii wreszcie doceniają nasi politycy.


Dziś prawo traktuje ich jak przestępców. Wkrótce mogą jednak stać się elitą polskiego wojska. Polacy, którzy służyli w legii cudzoziemskiej, mają zostać objęci abolicją. Przewiduje to projekt ustawy opracowany przez Stowarzyszeniem Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej we współpracy z sejmową Komisją Obrony Narodowej. Rząd oficjalnie nie chce komentować sprawy. - Nie będziemyzajmować stanowiska, póki ostateczna wersja tego projektu nie znajdzie się w Sejmie - mówi rzecznik MON Robert Rochowicz. Politycy Platformy Obywatelskiej przyznają jednak, że rząd, tak jak i PO, opowiada się za tym projektem.

- To sensowny pomysł i na pewno go poprzemy - zapowiada Stanisław Bisztyga - senator PO, członek Komisji Obrony Narodowej. - Przechodzimy na zawodową armię i potrzebujemy profesjonalistów. A osoby, które służyły w legii cudzoziemskiej, mają ogromne doświadczenie bojowe, które trzeba wykorzystać.

Twórcy projektu kierują się dobrem wojska. - Chodzi nie tylko o to, aby prawo przestało nas traktować jak przestępców - mówi Zbigniew Truszczyński, prezes stowarzyszenia. - Dzięki tej ustawie, umiejętności zdobyte w legii będziemy mogli wykorzystać w polskiej armii, policji, tajnych służbach lub jednostkach specjalnych.

- Byłem na trzech trudnych misjach pokojowych - opowiada Wojciech Bardecki, który w legii spędził 5 lat. - To wystarczy, by nauczyć się obsługiwać każdy rodzaj broni w każdych warunkach klimatycznych, podkładać i neutralizować bomby. Takich umiejętności nie nabędzie się w polskiej armii.

Żołnierze legii cudzoziemskiej są jedną z najlepiej wyszkolonych formacji francuskiej armii. Brali m.in. udział w pierwszej wojnie w Zatoce. Są stale wysyłani w najbardziej zapalne punkty Afryki. Często samo ich pojawienie się w rejonie konfliktu powoduje, że zwaśnione strony przestają walczyć.
Zalety polskich legionistów podkreśla płk Christian Rascle, rzecznik legii cudzoziemskiej. - Polacy to elita Legii - mówi Rascle. - Przyjmując ich do służby, rząd Polski zyska świetnych żołnierzy.

Pewnie dlatego projekt legionistów w Wojsku Polskim chętnie widzieliby wszyscy. - Trzeba wyjść naprzeciw tej inicjatywie - uważa Janusz Krasoń z Lewicy, członek Komisji Obrony. - Zawodowe wojsko potrzebuje weteranów legii.

Tymczasem zgodnie z obowiązującym dziś prawem są oni przestępcami. - Nie ma sensu karać tych, którzy służyli w armii państwa NATO. W 1918 roku marszałek Piłsudski przyjął weteranów armii zaborczych i zbudował bardzo silne wojsko - mówi Stanisław Olas z PSL.

Nieco bardziej ostrożni są przedstawiciele PiS. - Umiejętności tych ludzi faktycznie można byłoby wykorzystać z pożytkiem dla kraju - mówi Zbigniew Wassermann. - Wcześniej jednak trzeba dokładnie prześwietlić ich przeszłość, aby uzyskać pewność, że nie zostali pozyskani do współpracy przez obce służby.

Offline

 
  • Index
  •  » Artykuły
  •  » Umiejętności bojowe legii cudzoziemskiej owiane są legendą....

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
co się stanie jeśli nie będę spać całą noc malowanie na ścianie jakie farby www.bakugan-nowa-vestroia.pun.pl programowanie klucza golf iv brygadapapysmerfa